Odwiedź nas na facebooku

SZARA BREJA 

SZARA BREJA 

 

Choć to dość niemodna opinia, biorąc pod uwagę powszechną depresję lockdownową, uważam, że świat jest fascynujący, a także piękny i okrutny. 

W ludzkim mózgu jest około 100 miliardów neuronów. Każdy z nich może tworzyć synapsy z 10 tysiącami innych. Do dziś nie znamy wszystkich sekretów tego narządu.  

To niezwykle rozwinięty mózg homo sapiens wyróżnia nasz gatunek na tle innych zwierząt. W chwili, gdy czytasz te słowa, twój mózg wydobywa każdą literę z zakamarków pamięci, przetwarza zapisaną informację, kontroluje pracę twojego serca i innych narządów, rejestruje barwy, zapachy, dźwięki dookoła ciebie, i wyobraża sobie, co będzie na obiad, a to pewnie zaledwie początek listy długiej jak kolejka po szczepionki. Aby funkcjonować prawidłowo, zużywa ponad 20 procent twojej energii, a przecież waży zaledwie 1,5 kilograma. 

Przyznasz, że ma sporo roboty?  

Centrum Układu Słonecznego stanowi Słońce. Pewnego dnia ono zgaśnie, a życie na Ziemi, naszej przeludnionej, pięknej, zanieczyszczonej Zielonej Planecie, się skończy. 

Smutne? Okropnie. 

Teraz trochę historii. 

W 1810 roku w Żelazowej Woli na świat przyszło cudowne dziecko. Fryderyk Chopin już we wczesnym dzieciństwie wykazywał ponadprzeciętne zdolności muzyczne. Dziś, po tylu latach, dzieci uczą się o nim w szkole, a jego nokturny wybrzmiewają w filharmoniach na wszystkich szerokościach geograficznych. Zmarł w wieku zaledwie 39 lat na gruźlicę. Dzisiejsza medycyna mogłaby go uratować. 

Nigdy nie dowiemy się, ile nokturnów, koncertów i preludiów mógłby skomponować, gdyby żył jeszcze drugie czterdzieści lat. 

W roku 64 n. e. w Rzymie miał miejsce pożar. Tylko cztery z czternastu dzielnic Rzymu uniknęły zniszczeń. Przyczyny jego wybuchu do dziś są przedmiotem sporów. Czy dokonał tego znany nam z powieści Sienkiewicza Neron? Możemy tylko snuć domysły. Faktem jest, że Wieczne Miasto, symbol potęgi i niepodważalnej władzy, strawiły płomienie.  

Alan Turing był brytyjskim matematykiem, geniuszem, który ocalił miliony istnień. Udoskonalił maszynę do łamania kodów Enigmy, dzięki czemu prawdopodobnie skrócił II wojnę światową co najmniej o dwa lata. Po wojnie Turing zajął się projektowaniem pierwszych komputerów. Już wtedy (!) pracował nad zagadnieniem sztucznej inteligencji. Kiedy odkryto, że Turing jest homoseksualistą, został poddany kastracji chemicznej. Kilka miesięcy później popełnił samobójstwo. 

Dziś trudno nam wyobrazić sobie życie bez komputerów. 

Ta szara breja wypełniająca czaszki pozwala nam myśleć. To dzięki niej Chopin tworzył swoją muzykę, a Turing stworzył pierwszy komputer. To ona napędzała działania ludzi, którzy wieki temu wznieśli Rzym, a także tych, którzy obrócili go w perzynę. 

Dzięki niej konstruujemy rakiety kosmiczne i malujemy obrazy. Tworzymy i niszczymy imperia, budujemy i palimy miasta, ratujemy życie i zabijamy, konstruujemy bomby atomowe i piszemy poezję. 

I zostawiamy po sobie tony śmieci. 

Pewnego dnia Słońce zgaśnie i wszystko to zniknie. Znikną komputery i nuty, muzyka, rakiety kosmiczne, "Mona Lisa" i penicylina, książki i bomby atomowe.  

Nie zostanie nawet szept, żaden ślad po nas ani po naszych dokonaniach. Żaden ślad po tym co piękne i wartościowe, ani po tym co złe i okrutne. 

Tylko śmieci powoli unoszone w dalsze części kosmosu. 

Smutne? Okropnie.

 

Zostaw komentarz