Odwiedź nas na facebooku

W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej”

Skrzynki ze środkami higienicznymi dla kobiet zamontowano w dziesięciu miejscach użyteczności publicznej w Mrągowie i Mikołajkach. Akcję “Punktów Pomocy Okresowej” koordynuje Zuzanna Juroszek z grupy projektowej You Can Fly, we współpracy z Fundacją Akcja Menstruacja oraz Fundacją Alternatywnej Edukacji ALE.

Przy wsparciu instytucji z terenu powiatu mrągowskiego skrzynki z produktami higienicznymi zamonotowano w: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie, Mrągowskim Centrum Kultury, Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej, Bursie Międzyszkolnej, Bibliotece Pedagogicznej, Przychodni Lekarskiej “Grunwaldzka”, siedzibie Fundacji “ALE”, Urzędzie Gminy Mrągowo,Centrum Kultury “Kłobuk” oraz Zespole Oświatowym oraz Urzędzie Miasta i Gminy w Mikołajkach. 

W Punktach Pomocy Okresowej znajdziemy środki higieniczne typu podpaski, wkładki, tampony i podkłady urologiczne dla dorosłych. Celem akcji jest propagowanie powszechnego dostępu do środków higieny osobistej. Realizatorka akcji zachęca zarówno do korzystania, jak i uzupełniania skrzynek. 

- Pomysł niesienia pomocy kobietom w nagłych sytuacjach chodził nam po głowie od bardzo dawna. Zależy nam na normalizacji tematu kobiecego okresu, który na razie zaliczany jest do tematów tabu. Również kobiece przypadłości w dojrzałym wieku, na przykład problem z utrzymaniem moczu, jest nadal czymś bardzo wstydliwym. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko kobiety mają okres, ale także osoby niebinarne i trans. Jak widać, tolerancja nie dotyczy wyłącznie koloru skóry albo wyznania - mówi Zuzanna Juroszek.

Szacuje się, że w Polsce około 500 tysięcy kobiet, zwłaszcza nastolatek, nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Wszystko przez brak swobodnego dostępu do podpasek i toalet, ale także niewystarczającą wiedzę. Temat tzw. ubóstwa menstruacyjnego i potrzeby wsparcia potrzebujących kobiet coraz częściej nagłaśniają fundacje oraz pomysłodawcy oddolnych akcji społecznych z tym związanych. Jedną z nich jest Fundacja Akcja Menstruacja, która w ramach projektu przekazuje specjalne skrzynki.

Zuzanna Juroszek jest uczennicą I LO w Cieszynie. Wraz ze swoimi rówieśniczkami ze szkoły, w ramach ogólnopolskiej olimpiady społecznej “Zwolnieni z teorii”, realizuje projekt, którego celem jest stworzenie społeczeństwa empatycznego i tolerancyjnego, pełnego samoakceptacji, również dla swojej płci.

- Edukujemy i uświadamiamy - tłumaczy Zuzanna Juroszek. - Działamy na instagramie i facebook'u. Nagrywamy serie wywiadów poświęconych kobietom, jesteśmy w trakcie realizacji sesji zdjęciowych (z finałową wystawą w Mrągowie) i akcji "POWER MIRROR", szykujemy się do kampanii edukacyjnej w szkołach podstawowych na terenie Cieszyna oraz mamy wiele pomysłów na dalsze działania.

Poczynania grupy możecie śledzić na naszym YouTube - MFM TV oraz na FB- YouCanFly.

W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej” W Mrągowie i Mikołajkach zamontowano “Punkty Pomocy Okresowej”
0
0
0
0
0

Zostaw komentarz